wtorek, 31 października 2023

Opatów - Kolegiata


Historia Kolegiaty św. Marcina w Opatowie

Kolegiata św. Marcina w Opatowie to jeden z najcenniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce, który od ponad ośmiuset lat świadczy o kunszcie średniowiecznych budowniczych. Położona w malowniczym mieście Opatów, w województwie świętokrzyskim, kolegiata dominuje nad okolicą swoją majestatyczną sylwetką.

Początki Kolegiaty

Pierwsze wzmianki o kanonikach opatowskich pochodzą z roku 1206, jednak historia kolegiaty jest znacznie starsza. Istnieją przypuszczenia, że fundatorem świątyni mógł być książę Henryk Sandomierski, syn Bolesława Krzywoustego, który wybudował tu klasztor dla sprowadzonych z Jerozolimy templariuszy. Inne teorie przypisują kościół cystersom lub benedyktynom.

Architektura

Kolegiata św. Marcina została wybudowana w stylu romańskim, ale zawiera również elementy gotyku oraz późniejsze renesansowe i barokowe szczegóły. Jej monumentalna struktura, trójnawowa bazylika z transeptem i dwoma wieżami w zachodniej fasadzie, jest świadectwem wielowiekowej historii i zmieniających się trendów w architekturze.

Tajemnice i legendy

Średniowieczna historia kolegiaty przedstawia się bardzo zagadkowo, głównie ze względu na niewielką ilość zachowanych źródeł, które często dostarczają sprzecznych informacji. Najstarsze dzieje Opatowa wiążą się z zespołem osadniczym na wzgórzu książęcego Żmigrodu, a sama nazwa Opatowa pojawia się w źródłach pisanych po raz pierwszy w 1189 roku.

Współczesność

Dziś kolegiata św. Marcina jest nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również ważnym punktem na mapie turystycznej regionu. Jej piękno i historia przyciągają licznych zwiedzających, którzy pragną doświadczyć atmosfery dawnych wieków i podziwiać średniowieczne dzieło sztuki.

(1) Kolegiata św. Marcina w Opatowie – Wikipedia, wolna encyklopedia. https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata_%C5%9Bw._Marcina_w_Opatowie.
(2) Kolegiata p.w. św Marcina w Opatowie - Fundacja Opoka. http://www.kolegiataopatow.sandomierz.opoka.org.pl/.